Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Czterech pracowników biurowych pracuje razem, korzystając z różnych urządzeń.

Wzmocnij cyberbezpieczeństwo w małych firmach dzięki rozwiązaniom Kingston IronKey

Hakerzy nie ograniczają się do kradzieży cennych danych wyłącznie z dużych firm. Także małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są narażone na wysokie ryzyko cyberataków i naruszeń danych. Według opublikowanego w 2023 r. raportu firmy Hiscox poświęconego cyberbezpieczeństwu,41% małych firm padło ofiarą cyberataku, co dowodzi trendu wzrostowego w odniesieniu do wartości z 2022 r. (38%) i 2021 r. (22%). Ponadto w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia wartość okupów płaconych przez małe firmy w USA wynosiła ponad 16 tys. dolarów. Biorąc pod uwagę konsekwencje dla kosztów operacyjnych, naruszenie bezpieczeństwa danych może doprowadzić małą i średnią firmę na skraj bankructwa.

Zagrożenia dla MŚP

Zrezygnowany pracownik biurowy trzyma głowę w dłoniach, siedząc przed dwoma monitorami wyświetlającymi komunikat „System zhakowany”.

Aby poradzić sobie w trudnych warunkach pandemii COVID-19, firmy były zmuszone do przesyłania drogą cyfrową plików zawierających poufne informacje, takie jak numery PESEL, numery rachunków bankowych, kart kredytowych, dowodów osobistych, telefonów, adresy e-mail i adresy zamieszkania. Dane klientów to nie jedyne informacje, które mają poufny charakter. Większość działań operacyjnych wymaga wewnętrznego przetwarzania danych osobowych lub będących własnością firmy – od szczegółów dotyczących wynagrodzeń pracowników, poprzez dokumenty umów i porozumień, po ważne zasoby własności intelektualnej.

Niezależnie od tego, jak nieskomplikowane mogą się wydawać te procesy, jeśli cyberprzestępca może włamać się do wewnętrznej sieci i uzyskać dostęp do poufnych informacji o klientach lub pracownikach, grozi to konsekwencjami w postaci kradzieży tożsamości, oszustwa finansowego lub innych szkodliwych działań przestępczych.

W przypadku tego typu naruszeń firmy są zobowiązane do poinformowania klientów o ujawnionych informacjach, co może skutkować kosztownymi procesami sądowymi. Istotne są także kwestie prawne i dotyczące zgodności z przepisami, wynikające z przepisów o ochronie danych, takich jak wymogi SEC dotyczące ujawniania informacji na temat cyberbezpieczeństwa, HIPAA, CCPA, ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych (RODO), NIS2 itp.

Duże przedsiębiorstwa poczyniły znaczne inwestycje na rzecz ograniczenia zagrożeń cybernetycznych, tworząc firmowe chmury w celu ochrony poufnych informacji i ułatwienia przepływu danych między pracownikami. Klienci oczekują, że środki cyberbezpieczeństwa stosowane przez małe i średnie firmy będą tak samo skuteczne jak te w większych organizacjach. Jednak często MSP wybierają drogę na skróty, korzystając z rozwiązań zewnętrznych dostawców usług w chmurze i ich metod zapewnienia bezpieczeństwa.

Co mogą zrobić MŚP?

Czasem korzystanie z usług w chmurze jest dla firm najłatwiejszym rozwiązaniem. Jeśli wybierają tę drogę, przed nawiązaniem współpracy z zewnętrznym dostawcą usług w chmurze niezbędne jest przeprowadzenie audytu i sprawdzenie stosowanych przez niego metod zapewnienia bezpieczeństwa. Małe i średnie przedsiębiorstwa muszą również zadbać o to, aby dane przechowywane w chmurze były odpowiednio szyfrowane, a programowe klucze szyfrujące były bezpiecznie przechowywane i skutecznie chronione.

Choć chmura zapewnia małym firmom najbardziej podstawowy poziom cyberbezpieczeństwa, ma także pewne luki w zabezpieczeniach.

Po pierwsze, nie wszystkie dane firmy muszą być przechowywane w chmurze. Niektóre z nich mogą być tak cenne, że należy przechowywać je lokalnie – często bez połączenia z Internetem. W terminologii cyberbezpieczeństwa określa się to mianem „odizolowania od Internetu”, co oznacza brak połączenia z siecią.

Po drugie, pracownicy często korzystają z dostępu do chmury podczas podróży służbowych. Łączą się z sieciami Wi-Fi na lotniskach, w hotelach i kawiarniach – w miejscach, w których cyberprzestępcy próbują włamać się do komputerów, ukraść dane i zainstalować złośliwe oprogramowanie lub oprogramowanie ransomware.

Konsekwencje naruszenia bezpieczeństwa danych są zwykle dotkliwe pod względem finansowym i mogą z dnia na dzień doprowadzić do upadku firmy. Aby zapobiec najgorszemu z możliwych scenariuszy, firmy muszą wdrożyć rozwiązania technologiczne, które będą chronić ich dane.

Biorąc pod uwagę te zagrożenia, najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie cyberbezpieczeństwa przenoszonych danych jest korzystanie z odizolowanych od sieci nośników pamięci szyfrowanej sprzętowo, które mogą pozostawać pod kontrolą pracownika i nie mają połączenia z Internetem. Tego typu nośniki mają wbudowany system bezpieczeństwa, który jest zawsze włączony, wymaga prawidłowego uwierzytelnienia i ma mechanizm samozniszczenia, chroniący przed odgadnięciem hasła.

Wiele firm zdecydowało się na przechowywanie poufnych informacji lub zasobów własności intelektualnej na nośnikach pamięci IronKey. Są one łatwe w transporcie, dlatego małe i średnie firmy często przesyłają je do klientów, a następnie informują, jak uzyskać dostęp do danych.

Dlaczego Kingston?

Firma Kingston jest wiodącym na świecie producentem i dostawcą szyfrowanych sprzętowo pamięci USB i zewnętrznych dysków SSD IronKey: Vault Privacy 50 Series, Keypad 200, oraz Vault Privacy 80 External SSD. Korzystając z tych nośników, wyposażonych w funkcję 256-bitowego szyfrowania sprzętowego AES, właściciele firm mogą mieć pewność, że przechowywane dane będą chronione przed próbami cyberataków, nawet w przypadku zgubienia lub kradzieży nośnika.

Szyfrowane sprzętowo nośniki pamięci Kingston IronKey zostały zaprojektowane w taki sposób, aby bez nadmiernego komplikowania dotychczasowej organizacji pracy zapewniały bezpieczeństwo danych i chroniły firmy przed wysokimi kosztami ich utraty.

Powiązane filmy

Powiązane artykuły