Aby rozpocząć, kliknij przycisk Akceptuj poniżej, aby wyświetlić panel zarządzania plikami cookie. Następnie naciśnij lub kliknij przycisk Personalizacja, aby włączyć funkcję czatu, a następnie Zapisz.
Karty pamięci pełnią funkcję elektronicznej pamięci dla urządzeń przechowujących cyfrowe treści multimedialne, takie jak zdjęcia i filmy. Jeśli masz aparat fotograficzny, kamerę, drona lub urządzenie mobilne, prawdopodobnie używasz karty pamięci.
Karty pamięci SD i microSD najczęściej stosuje się w smartfonach i cyfrowych aparatach fotograficznych. Pasują do wszystkiego, poczynając od lustrzanek cyfrowych, a kończąc na konsolach do gier, takich jak Nintendo Switch, ale nie wszystkie karty pamięci są takie same. Różne urządzenia wymagają różnych typów kart pamięci.
Jakiego standardu SD i pojemności potrzebujesz?
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty pamięci, jest ustalenie, jakiego typu karty wymaga urządzenie. Zwykle informację tę można znaleźć w instrukcji obsługi lub na stronie producenta. Zazwyczaj podaje on również, jakiego standardu SD wymaga urządzenie. Karty SD i microSD mają te same standardy: SD, SDHC, SDXC, SDUC oraz microSD, microSDHC, microSDXC i microSDUC.
Dwa standardy, które są obecnie bardziej popularne, zarówno w przypadku kart SD, jak i microSD, to SDHC i SDXC. Główną różnicą między standardami SD jest pojemność pamięci. Jeśli nagrywasz materiały wideo w rozdzielczości 4K, najprawdopodobniej będziesz potrzebować karty typu SDXC, ponieważ może mieć ona maksymalną pojemność 2TB, co wystarcza do zapewnienia optymalnej wydajności nagrywania filmów. Ponadto karty SDXC wykorzystują system plików exFAT, który umożliwia obsługę dużych plików, tworzonych podczas rejestrowania z dużą szybkością materiałów wideo, np. przy użyciu aparatu Sony a7S III. Dla porównania w systemie plików FAT32, wykorzystywanym przez karty innego typu, wielkość plików jest ograniczona do 4 GB.
Dla przeciętnego użytkownika karta pamięci o pojemności 32 GB czy 64 GB jest zupełnie wystarczająca. Karta o średniej pojemności powinna pozwolić na zapisanie setek, a nawet tysięcy zdjęć i klipów wideo.
Typy kart pamięci SD
Występują cztery standardy kart pamięci SD, które obejmują cztery zakresy pojemności. Cztery standardy SD to:
Typ
Pojemność
SD
Do 2 GB włącznie
SDHC
Powyżej2 GB, do 32 GB
SDXC
Powyżej32 GB, do 2 TB
SDUC
Powyżej2 TB, do 128 TB
Standardy SD odzwierciedlają ewolucję kart SD, która sprawia, że nowsze karty zapewniają większe pojemności i szybkości. Standard SDUC wprowadzono w czerwcu 2018 r. i upłynie nieco czasu, zanim karty SDUC będą dostępne i szeroko stosowane w branży. Urządzenia obsługujące karty pamięci są kompatybilne wstecz, co oznacza, że można używać kart starszego standardu w urządzeniach obsługujących nowsze standardy, takie jak SDXC.
Na przykład w urządzeniu kompatybilnym ze standardem SDXC można stosować karty SDXC, SDHC i SD. Urządzenie zgodne ze standardem SDHC może obsługiwać karty SDHC i SD, ale nie będzie możliwe użycie w nim karty SDXC. Urządzenia zgodne ze standardem SD obsługują tylko karty SD. Mówiąc prościej, urządzenia obsługujące nowsze standardy są wstecznie kompatybilne ze starszymi kartami, natomiast w urządzeniach obsługujących tylko starsze standardy nie da się użyć nowszych kart.
Typy kart pamięci microSD
W przypadku kart pamięci microSD występują takie same cztery standardy SD jak w przypadku kart SD. Cztery standardy SD dla kart pamięci microSD to:
Typ
Pojemność
microSD
Do 2 GB włącznie
microSDHC
Powyżej2 GB, do 32 GB
microSDXC
Powyżej32 GB, do 2 TB
microSDUC
Powyżej2 TB, do 128 TB
Karty microSD są mniejszymi wersjami kart SD, a największą różnicą między nimi jest fizyczny rozmiar. Są także bardziej uniwersalne, ponieważ często są oferowane z adapterem SD, który umożliwia umieszczenie kart microSD w urządzeniach obsługujących tylko karty SD. Karty microSD są częściej używane w celu rozszerzenia systemu pamięci smartfonów, dronów, urządzeń do gier i aparatów fotograficznych.
Urządzenia te są również wstecznie kompatybilne z kartami pamięci microSD, podobnie jak w przypadku pełnowymiarowych kart SD. Obowiązują tutaj takie same zasady jak w odniesieniu do kart SD. Urządzenie zgodne ze standardem microSDXC będzie działać z kartami microSDXC, microSDHC i microSD. Urządzenie zgodne ze standardem microSDHC będzie działać z kartami microSDHC i microSD. Urządzenie zgodne ze standardem microSD będzie działać tylko z kartą microSD. Innymi słowy urządzenia obsługujące nowsze standardy są wstecznie kompatybilne ze starszymi kartami, natomiast w urządzeniach obsługujących tylko starsze standardy nie da się użyć nowszych kart.
Jak wybrać kartę pamięci microSD do telefonu z systemem Android, rejestratora samochodowego lub drona
Jak wybrać najlepszą kartę pamięci microSD do telefonu z systemem Android, rejestratora samochodowego lub drona? Z tego filmu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni typ karty do posiadanego urządzenia.
Jak to możliwe, że karta pamięci SD lub microSD może jednocześnie nosić oznaczenie C10 i U3, jeśli jedno odpowiada szybkości 10 MB/s, a drugie – 30 MB/s? Zaraz to wyjaśnimy.
Jest wiele czynników istotnych przy wyborze karty pamięci, takich jak szybkość, pojemność i typ urządzenia. Pomożemy ci wybrać kartę pamięci odpowiednią do twoich potrzeb.
Tabela pokazuje, jaką liczbę zdjęć, filmów i plików można zapisać na dyskach SSD, pamięciach flash USB i kartach pamięci flash (SD, microSD i Compact Flash).
Karty pamięci Flash (SD lub microSD) do zapisu wideo 4K muszą charakteryzować się odpowiednią pojemnością, szybkością zapisu, szybkością przesyłania danych i klasą szybkości wideo.
Więcej pamięci DRAM oznacza lepszą wydajność komputera podczas edycji materiałów wideo – poczynając od czasu rozpoczęcia odtwarzania, a kończąc na renderowaniu. Ale czy wystarczy 8, 16, 32, czy może 64GB? Ile pamięci potrzeba do edycji materiałów w rozdzielczości 1080p, 4K lub 8K?
Konsola Nintendo Switch jest wyposażona w pamięć wewnętrzną o pojemności 32GB, którą można rozszerzyć przy użyciu karty pamięci microSD, aby móc przechowywać więcej gier. Ale jak wybrać odpowiednią kartę?
Przygotowanie dedykowanego miejsca do pracy, wyznaczenie sobie priorytetów i wyeliminowanie „rozpraszaczy” to tylko kilka ze sposobów zwiększania wydajności pracy w domu.
Robin Trygg jest jednym z najlepiej znanych szwedzkich podróżników i zaufał produktom pamięci firmy Kingston jako nośnikom materiałów dokumentujących jego dwie wyprawy na Mount Everest.