Stworzone przez brytyjską charytatywną fundację popularne komputery Raspberry Pi stały się hitem na całym świecie. Według pierwotnego zamysłu miały one pomóc w zainteresowaniu młodych ludzi informatyką i umożliwić im rozwijanie umiejętności programistycznych. Z tą myślą Raspberry Pi Foundation od 2011 r. tworzy niedrogie, wydajne komputery jednopłytkowe z bezpłatnym oprogramowaniem. Dziś wielu entuzjastów wymienia na nie swoje komputery PC, konfiguruje retro automaty do gier, a nawet wykorzystuje Raspberry Pi do sterowania robotami.
Jednak bez względu na wszystkie edukacyjne i funkcjonalne walory tych urządzeń, są one dostarczane bez jednego z kluczowych komponentów, który ma większość tradycyjnych komputerów. Nie mają one wewnętrznej pamięci masowej.
Aby pomóc użytkownikom w rozwiązaniu tego problemu, wszystkie komputery Raspberry Pi są wyposażone w gniazdo kart pamięci SD lub microSD. Pierwotnie modele Raspberry Pi Model A i Raspberry Pi Model B były przystosowane do obsługi kart pamięci SD. Począwszy od modelu B + (2014) obsługiwanym nośnikiem jest karta microSD.
Wymagana pojemność karty wynosi od 8GB do 32GB. Ta druga wartość jest domyślnie największą obsługiwaną przez Raspberry Pi, jednak możliwe jest skonfigurowanie do współpracy z komputerem nośników o większej pojemności. Należy pamiętać, że instalacja oficjalnego systemu operacyjnego Raspbian wymaga karty microSD o pojemności co najmniej 8GB, natomiast na wersję Raspbian Lite potrzeba co najmniej 4GB. Raspbian to system operacyjny zalecany przez Raspberry Pi Foundation, chociaż na komputerze można uruchomić wiele różnych systemów, w tym różne dystrybucje Linuksa.

Wybierając optymalną kartę SD lub microSD, należy szukać nośników o wysokiej wytrzymałości, które mogą obsłużyć wiele cykli, ponieważ z karty będzie uruchamiany system operacyjny. Ponadto karty, które oferują szybkość klasy 10 UHS-I (95MB/s), umożliwiają łatwy zapis danych do przechowywania, a także ich szybkie przenoszenie.
Ponieważ większość komputerów Raspberry Pi ma wiele portów USB, świetnym rozwiązaniem jest podłączanie do nich pamięci USB. Są one wystarczająco małe, aby zmieścić je w kieszeni, i jednocześnie umożliwiają wygodne przechowywanie zdjęć, muzyki, filmów i dokumentów.
W większości modeli Raspberry Pi porty USB ograniczają się do standardu USB 2.0, co jednak nie przeszkadza w używaniu urządzeń USB 3.0 — szybkość ich działania będzie po prostu dostosowana do parametrów interfejsu USB 2.0. Od czerwca 2019 r. komputery Raspberry Pi 4 B są wyposażone w 2 porty USB 3.0, które zapewniają szybszy transfer i lepszą wydajność. Dostępność interfejsu USB 3.0 stwarza dodatkową możliwość — zastosowanie zewnętrznej obudowy dysku twardego. W takim przypadku należy upewnić się, że dysk ma własne źródło zasilania, ponieważ Raspberry Pi nie będzie w stanie zapewnić mu wystarczającej mocy.
Oprócz swojej przenośności urządzenia pamięci flash USB oferują użytkownikom komputerów Raspberry Pi takie same kluczowe parametry pojemności i prędkości odczytu/zapisu jak karty pamięci SD i microSD.
Dzięki temu możesz mieć pewność, że nigdy nie zabraknie Ci miejsca na bieżące projekty.
#KingstonIsWithYou