Dyski SSD i HDD zasadniczo umożliwiają to samo: przechowywanie danych aplikacji, plików osobistych oraz systemów rozruchowych. Jeśli chcesz przyspieszyć działanie starego komputera stacjonarnego lub laptopa albo wybierasz dysk do nowego komputera, serwera lub systemu, skąd masz wiedzieć, jaki dysk wybrać? Czy powinien to być dysk półprzewodnikowy (SSD), czy dysk twardy (HDD)?
Zacznijmy od tego, że każdy z nich jest zbudowany w zupełnie inny sposób. Dyski SSD wykorzystują technologię pamięci nieulotnej o nazwie NAND flash i nie potrzebują zasilania do przechowywania danych.
Od połowy lat pięćdziesiątych w komputerach stosuje się dyski twarde (HDD) z obracającymi się talerzami magnetycznymi. Wykorzystują one ruchome głowice, które odczytują i zapisują dane na obracających się talerzach lub dyskach. Dyski twarde to urządzenia mechaniczne z wieloma ruchomymi częściami, które są bardziej narażone na awarie sprzętowe i uszkodzenia spowodowane warunkami otoczenia, takimi jak wysoka lub niska temperatura, wstrząsy i wibracje.