Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Komputer stacjonarny do gier w obudowie typu tower wyposażony w pamięć Kingston FURY Renegade DDR4 RGB i układ chłodzenia cieczą

Chłodzenie komputera powietrzem czy chłodzenie cieczą?

W przypadku komputerów PC dostępne są dwie podstawowe opcje bezpiecznego odprowadzania ciepła z procesora: chłodzenie powietrzem lub chłodzenie cieczą. Obie metody mają swoje zalety, a wybór jednej z nich zależy od potrzeb danego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają obie metody chłodzenia i pomożemy Ci rozważyć zalety i wady każdej z nich.

Co to jest chłodzenie powietrzem i jak działa?

Chłodzenie powietrzem to bardzo prosta metoda odprowadzania ciepła, która może być niezwykle skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Chłodnica powietrzna składa się z dwóch części: radiatora i wentylatora. Wentylator znajduje się na górze lub z boku radiatora i „wypycha” powietrze z okolic procesora, aby schłodzić jego komponenty.

Zalety:

Zbliżenie na komputer stacjonarny do gier z układem chłodzenia powietrzem z czterema wentylatorami
  1. Koszt – układ chłodzenia powietrzem jest znacznie tańszy ze względu na prostą zasadę działania. Jeśli masz ograniczony budżet, warto zdecydować się na chłodzenie powietrzem i wykorzystać zaoszczędzone środki na dysk o większej pojemności lub szybszą pamięć DRAM.
  2. Instalacja – układy chłodzenia powietrzem są łatwiejsze w instalacji i dlatego są lepszym wyborem dla początkujących konstruktorów komputerów. Nie trzeba się również martwić, że woda może przedostać się do systemu!
  3. Konserwacja – w przypadku chłodzenia powietrzem wymagane jest znacznie mniej czynności konserwacyjnych, ponieważ po skonfigurowaniu systemu wystarczy co kilka miesięcy oczyścić komputer z kurzu.

Pomimo niskiej ceny i prostoty użytkowania chłodzenie powietrzem ma pewne wady:

  1. Hałas – wentylatory w układzie chłodzenia powietrzem są na ogół głośniejsze niż w układzie chłodzenia cieczą. Może być to dość uciążliwe podczas gry.
  2. Wydajność – chłodzenie powietrzem nie jest tak wydajne, jak chłodzenie cieczą, ale nadal jest dobrym rozwiązaniem.
  3. Estetyka – radiator chłodnicy powietrznej nie zbyt atrakcyjnym wizualnie elementem i może zepsuć estetykę konstrukcji. Nie można również zmienić wyglądu chłodnicy powietrznej.

Co to jest chłodzenie cieczą i jak działa?

Chłodzenie cieczą lub wodą to jeden z najlepszych sposobów chłodzenia komputera ze względu na wysoką przewodność cieplną wody.

Układ chłodzenia cieczą składa się z bloków wodnych, pompy, chłodnicy, rurek i opcjonalnie zbiornika. Pompa tłoczy płynny czynnik chłodniczy do chłodnicy i z chłodnicy przez blok wodny, który jest przymocowany do procesora. Ciepło przenika z procesora do chłodnej cieczy, która nieustannie krąży w całym układzie.

Jeśli chodzi o chłodzenie wodą, dostępne są dwie podstawowe opcje: układ chłodzenia cieczą AIO (wszystko w jednym) oraz typu Custom Loop. Układy chłodzenia AIO są dostarczane w postaci jednego modułu, a użytkownik nie musi składać części samodzielnie. Układ chłodzenia typu Custom Loop umożliwia indywidualne dostosowanie każdego aspektu układu chłodzenia, aby zapewnić jego najlepszą wydajność i wygląd. Układy AIO i Custom Loop mają różne zalety i wady, dlatego ważne jest, aby je rozróżnić.

Zbliżenie na komputer stacjonarny do gier z układem chłodzenia cieczą{{Footnote.A67015}}

Zalety:

  1. Hałas – układ chłodzenia cieczą działa ciszej; wentylatory w takim układzie zwykle obracają się wolniej i ciszej niż wentylatory w układzie chłodzenia powietrzem.
  2. Wydajność – użytkownicy komputerów, którzy preferują grę na maksymalnych ustawieniach, powinni rozważyć chłodzenie wodą. Uzyskanie maksymalnych osiągów komputera wymaga większej mocy, co może potencjalnie spowodować nagrzanie się systemu do niebezpiecznego poziomu. Układ chłodzenia wodą może obniżyć temperaturę szybciej i wydajniej niż układ chłodzenia powietrzem.
  3. Estetyka – układy chłodzenia cieczą mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie, ponieważ można do nich dołączyć elementy podświetlenia RGB, aby podnieść wizualną atrakcyjność komputera. Niestandardowy układ chłodzenia typu Custom Loop może wyglądać imponująco, ponieważ można łączyć i dopasowywać elementy, aby uzyskać całkowicie unikalny wygląd komputera.

Chociaż chłodzenie cieczą może być 2-10 razy skuteczniejsze niż chłodzenie powietrzem, ma również pewne wady:

  1. Koszt – niestandardowy układ chłodzenia cieczą kosztuje znacznie więcej niż standardowy układ chłodzenia powietrzem. Koszt wynika z bardziej skomplikowanej konstrukcji i lepszej wydajności. Jednak układ chłodzenia typu AIO ma zbliżoną cenę do układu chłodzenia powietrzem.
  2. Instalacja – konfiguracja niestandardowego układu chłodzenia cieczą może być pracochłonna, zwłaszcza dla początkujących konstruktorów komputerów. Chłodnica układu chłodzenia cieczą AIO jest łatwiejsza w instalacji, a cały proce powinien zająć ok. 30 minut. Jednak niektórych użytkowników może nico niepokoić to, że przez ich komputer przepływa woda.
  3. Konserwacja – niestandardowe układy chłodzenia cieczą wymagają więcej czynności konserwacyjnych niż układy chłodzenia powietrzem, ponieważ konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynu oraz dbanie o to, aby komponenty były czyste i sprawne. Ponadto jeśli którykolwiek z elementów niestandardowego układu chłodzenia ulegnie awarii, może mieć to katastrofalne skutki dla komputera. Układy typu AIO wymagają mniej czynności obsługowych, a ponieważ wszystko jest już zmontowane, mniejsze jest ryzyko nieszczelności układu.

Ostateczna decyzja należy do Ciebie! Wybór między chłodzeniem powietrzem a chłodzeniem cieczą zależy od osobistych preferencji, budżetu i wymagań systemu. Oba są doskonałymi rozwiązaniami, które zostały zaprojektowane z myślą o różnych wymaganiach. Niezależnie od wybranej metody chłodzenia najważniejsze jest, aby utrzymywać jak najniższą temperaturę komputera, co pozwoli zachować jego optymalną wydajność i uniknąć problemów w postaci obniżenia taktowania procesora (tzw. throttling).

#KingstonIsWithYou #KingstonFURY

Powiązane artykuły