W przypadku komputerów PC dostępne są dwie podstawowe opcje bezpiecznego odprowadzania ciepła z procesora: chłodzenie powietrzem lub chłodzenie cieczą. Obie metody mają swoje zalety, a wybór jednej z nich zależy od potrzeb danego komputera. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają obie metody chłodzenia i pomożemy Ci rozważyć zalety i wady każdej z nich.
Co to jest chłodzenie powietrzem i jak działa?
Chłodzenie powietrzem to bardzo prosta metoda odprowadzania ciepła, która może być niezwykle skuteczna i łatwa w zastosowaniu. Chłodnica powietrzna składa się z dwóch części: radiatora i wentylatora. Wentylator znajduje się na górze lub z boku radiatora i „wypycha” powietrze z okolic procesora, aby schłodzić jego komponenty.
Zalety:
- Koszt – układ chłodzenia powietrzem jest znacznie tańszy ze względu na prostą zasadę działania. Jeśli masz ograniczony budżet, warto zdecydować się na chłodzenie powietrzem i wykorzystać zaoszczędzone środki na dysk o większej pojemności lub szybszą pamięć DRAM.
- Instalacja – układy chłodzenia powietrzem są łatwiejsze w instalacji i dlatego są lepszym wyborem dla początkujących konstruktorów komputerów. Nie trzeba się również martwić, że woda może przedostać się do systemu!
- Konserwacja – w przypadku chłodzenia powietrzem wymagane jest znacznie mniej czynności konserwacyjnych, ponieważ po skonfigurowaniu systemu wystarczy co kilka miesięcy oczyścić komputer z kurzu.
Pomimo niskiej ceny i prostoty użytkowania chłodzenie powietrzem ma pewne wady:
- Hałas – wentylatory w układzie chłodzenia powietrzem są na ogół głośniejsze niż w układzie chłodzenia cieczą. Może być to dość uciążliwe podczas gry.
- Wydajność – chłodzenie powietrzem nie jest tak wydajne, jak chłodzenie cieczą, ale nadal jest dobrym rozwiązaniem.
- Estetyka – radiator chłodnicy powietrznej nie zbyt atrakcyjnym wizualnie elementem i może zepsuć estetykę konstrukcji. Nie można również zmienić wyglądu chłodnicy powietrznej.