Jeśli zamierzasz złożyć nowy komputer, musisz przemyśleć wiele rzeczy. Warto kompleksowo zaplanować wszystkie etapy: wybór komponentów, składanie komputera, a po jego uruchomieniu – instalację programów. Niezależnie od tego, czy będzie to Twoja pierwsza konstrukcja, czy masz już pewne doświadczenie, z tego artykułu dowiesz się o 10 najczęściej popełnianych błędach przy składaniu komputera. Postaraj się ich uniknąć, dzięki czemu proces budowy będzie znacznie łatwiejszy! Oto nasza lista.
10 najczęstszych błędów przy składaniu komputera, jakie popełniają początkujący
1. Zakup taniego zasilacza słabej jakości
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy składaniu nowego komputera jest zakup słabej jakości zasilacza. Podejmując decyzję o jego zakupie, warto mieć już ogólne pojęcie o tym, jaki pobór mocy będzie miała reszta podzespołów. Zawsze kupuj zasilacz o nieco więcej mocy niż szacowana, aby w przyszłości uniknąć problemów z komputerem.
Pomocny w zakupie może być również wybór zasilacza, który ma certyfikat systemu 80plus. Klasyfikuje on zasilacze według kategorii od Plus do Plus Titanium, a Twój wybór powinien być dostosowany do potrzeb i budżetu. Nie martw się – na rynku są dostępne niedrogie zasilacze, jednak obowiązkowo sprawdź, czy wybrany model będzie wystarczająco mocny do Twojego komputera.
2. Zakup komponentów, które nie są ze sobą kompatybilne
Jednym z najczęstszych błędów przy składaniu komputera jest zakup komponentów, które nie są ze sobą kompatybilne. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie zgodności komponentów. Najprostszym jest dodanie wszystkich części do programu PCPartPicker{{Footnote.A65190}}, aby narzędzie określiło, czy występują jakiekolwiek problemy z ich zgodnością. W przypadku zakupu produktów Kingston możesz skorzystać na naszej stronie z opcji wyszukiwania zgodnych podzespołów lub skontaktować się z działem obsługi klienta, aby porozmawiać z kompetentnym doradcą.
3. Niezamontowanie maskownicy portów we/wy
Maskownica portów we/wy to cienka, zdejmowana metalowa płytka, która pełni funkcję obudowy dla wszystkich wejść i wyjść z tyłu komputera. Częstym błędem jest zapomnienie o zamontowaniu jej przed umieszczeniem w obudowie płyty głównej i innych komponentów. Pamiętaj o tym, aby uniknąć konieczności rozbierania już złożonego komputera.
4. Niezamontowanie podstawek pod płytę główną
Obudowa komputera jest wyposażona we wszystkie otwory na śruby niezbędne do zamontowania płyty głównej we właściwym położeniu. Pamiętaj jednak, aby dodać podstawki i wsporniki, ponieważ dzięki nim płyta główna będzie lekko uniesiona w obudowie, co zapobiega zwarciu na skutek zetknięcia się dolnej części punktów lutowniczych i ścieżek obwodów płyty głównej z metalową obudową. Przede wszystkim bezpieczeństwo!
5. Nieprawidłowa instalacja wentylatorów
Chłodzenie systemu jest bardzo ważne podczas korzystania z komputera. Wentylatory pomagają usuwać nagrzane powietrze z obudowy, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie prawidłowej temperatury podzespołów. Można jednak łatwo popełnić błąd polegający na niewłaściwym zamontowaniu wentylatorów. Jeśli są one już zamontowane w zakupionej obudowie, nie powinno to stanowić problemu. Jeśli jednak chcesz dodać wentylatory do swojego komputera, upewnij się, że są one ustawione w odpowiedni sposób, aby powietrze przepływało we właściwym kierunku.
Sprawdź nasz podręcznik instalacji pamięci.
6. Instalacja procesora
Niektórzy początkujący mogą nie wiedzieć, jak umieścić procesor w gnieździe. Zależnie od użytej siły nieprawidłowa instalacja procesora może spowodować uszkodzenie lub złamanie pinów. Procesor ma oznaczenie w jednym z rogów, które powinno pasować do oznaczenia na płycie wskazującego prawidłowy sposób instalacji.
7. Nałożenie zbyt małej lub zbyt dużej ilości pasty termicznej
Zastosowanie niewłaściwej ilości pasty termicznej może skutkować słabą wydajnością procesora i systemu. Pasta termiczna zapewnia odprowadzanie ciepła z procesora do radiatora. Nałożenie zbyt małej ilości pasty będzie skutkować słabym chłodzeniem procesora i wzrostem jego temperatury, co z upływem czasu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia.
8. Nieprawidłowa instalacja pamięci
Jeśli dysponujesz parzystą liczbą modułów pamięci, pamiętaj, że należy je od siebie oddzielić. Instrukcja obsługi płyty głównej powinna zawierać informacje o gniazdach, w których należy umieścić moduły pamięci dla graczy. Upewnij się również, że pamięć jest prawidłowo zamontowana – potwierdza to słyszalne kliknięcie.
W przypadku pamięci DDR5 nie można łączyć różnych pojemności w obrębie kanałów lub banków. Jeśli np. dysponujesz już zestawem 2 x 8GB, z czasem nie będziesz mieć możliwości rozbudowy pamięci z wykorzystaniem dodatkowego zestawu 2 x 16GB. Dlatego projektując konfigurację z wykorzystaniem pamięci DDR5, wybierz pojemność odpowiednią do swoich potrzeb. Niektóre płyty główne DDR5 mogą w przyszłości otrzymać aktualizację systemu BIOS, aby zapewniać większą elastyczność stosowania różnych pojemności pamięci, dlatego warto skontaktować się z producentem.
9. Podłączenie przewodów do niewłaściwych portów
Tego błędu można łatwo uniknąć, sprawdzając wszystkie przewody przed przystąpieniem do kolejnych czynności. Wszystkie powinny być podłączone we właściwym wejściu – w przeciwnym razie komputer nie uruchomi się i może dojść do uszkodzenia części. Umiejscowienie połączeń można zawsze znaleźć w instrukcji.
10. Ostatnia kwestia, choć nie mniej ważna – przeczytaj instrukcję!
Instrukcja ma kluczowe znaczenie dla każdej udanej konfiguracji komputera. Jeśli chcesz stworzyć doskonały system bez błędów, instrukcja będzie Twoją najlepszą przyjaciółką.
Choć nie ma gwarancji, że nie popełnisz żadnych błędów podczas składania pierwszego lub nawet drugiego komputera, po przeczytaniu tych wskazówek jest znacznie większa szansa, że unikniesz typowych błędów.
#KingstonFURY #KingstonIsWithYou
Powiązane filmy
Wskazówki, jak złożyć swój pierwszy komputer dla początkujących – DIY in 5, odc. 148
Zanim zaczniesz składać komputer, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami i rozwiązaniami dla początkujących, z których warto skorzystać.
Składanie komputera mini-ITX – DIY in 5, odc. 120
Tym razem skupimy się na zupełnie nowej miniobudowie NZXT, którą można wykorzystać do budowy komputera, a także dokonamy kilku porównań.