Następnie musisz określić, czy priorytetem jest dla Ciebie prędkość, czy pojemność. W przypadku standardu DDR4 moduły i zestawy o większej pojemności zwykle — choć nie zawsze — oferują tylko średnie prędkości.
Pojemność
Zdecyduj, ile pamięci potrzebujesz w swoim systemie. Pamiętaj, że pamięć należy instalować w parach lub grupach — zgodnie z architekturą pamięci płyty głównej. Większość komputerów PC i laptopów firm AMD i Intel wykorzystuje dwukanałową architekturę pamięci, w przypadku której do zapewnienia najlepszej wydajności wymagana jest para identycznych modułów pamięci. Niektóre zaawansowane systemy wykorzystują architekturę czterokanałową, która wymaga grupy czterech identycznych modułów. Nie zaleca się instalowania tylko jednego modułu, nawet jeśli w instrukcji płyty głównej jest napisane, że takie rozwiązanie zadziała, ponieważ systemy dwu- i czterokanałowe są zaprojektowane z myślą o łączeniu modułów w pary lub grupy, co zwiększa przepustowość pamięci. Kupienie jednego modułu teraz i dodanie kolejnego później może też spowodować spadek wydajności lub niestabilność, ponieważ zastosowane w nich chipy mogą się różnić, nawet jeśli mają taką samą specyfikację lub taki sam numer katalogowy.
Użyj filtrów w lewej części strony, by zawęzić opcje.
Prędkość
Po ustaleniu docelowej pojemności systemu należy sprawdzić dostępne opcje prędkości. Filtry po lewej stronie pomogą Ci zawęzić wybór. Możesz też pracować w odwrotnej kolejności, jeśli prędkość jest dla Ciebie ważniejsza niż wydajność.
W przypadku systemów Dual Channel najlepsze parametry szybkości oferują zestawy (K2). Pojedynczy zestaw K2 zainstalowany w konfiguracji 1DPC (jeden moduł DIMM na kanał) to najlepsza konfiguracja, jeśli chcesz zapewnić sobie ekstremalną, a jednocześnie stabilną wydajność. Zestawy o mniejszej pojemności, złożone z dwóch modułów o pojemności 4GB, 8GB, 16GB i 24GB typu Single Rank (1R), generalnie lepiej sprawdzają się, gdy chodzi o osiąganie dużych szybkości. Dzieje się tak dlatego, że przy ekstremalnych szybkościach najważniejsze są opóźnienia. Jeśli nie masz w planach przetaktowywania, wybierz moduły Dual Rank (2R), ponieważ oferują one przeplot pamięci i przewyższają wersje Single Rank (1R) pod względem wydajności nawet o 15%. Jednak przy ekstremalnych szybkościach większość płyt głównych nie jest w stanie poradzić sobie z przeplotem i utrzymać wysokich częstotliwości przy niskich opóźnieniach. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku systemów bazujących na architekturze Quad Channel – zestawy K4 wykorzystujące moduły Single Rank (1R) są najlepszą opcją przy ekstremalnych szybkościach w konfiguracji 1DPC.
W przypadku systemów Dual Channel nie zalecamy instalowania dwóch zestawów K2, chyba że jest to zweryfikowana konfiguracja wymieniona na naszej stronie internetowej lub na liście QVL dla płyty głównej. Jeśli na naszej stronie internetowej zestaw K4 jest wymieniony jako kompatybilny z Twoją płytą główną opartą na architekturze Dual Channel, oznacza to, że konfiguracja ta została zweryfikowana jako stabilna przez nas lub przez producenta płyty głównej. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem jednego zestawu K2 teraz, a drugiego później, zalecamy zakup zestawu K4 teraz, ponieważ wszystkie moduły w zestawie będą identyczne. Co prawda jest to mało prawdopodobne, ale w przypadku połączenia dwóch zestawów K2 z różnymi komponentami pamięci przetaktowywanie może się nie włączyć lub stać się niestabilne.
Ogólnie rzecz biorąc, dodawanie modułów pamięci do drugiego banku gniazd podczas przetaktowywania — zarówno w systemach Dual Channel, jak i Quad Channel — stanowi duże obciążenie dla procesora, zwłaszcza przy wysokich prędkościach i niskich opóźnieniach.