Ми помітили, що ви зараз відвідуєте сайт у Великій Британії. Бажаєте відвідати наш основний сайт?

2 USB-накопителя DataTraveler Max, один из которых вставлен в ноутбук, а другой находится рядом с ним на столе

Как отформатировать USB-накопитель

Більшість користувачів ПК не замислюються над форматуванням USB флеш-накопичувачів, оскільки зазвичай вони постачаються вже відформатованими та готовими до використання у багатьох сценаріях. Але може статися ситуація, коли вам потрібно буде повністю стерти всі дані на накопичувачі або забезпечити його сумісність з іншим типом комп’ютера. Якщо ви хоч раз стикалися з проблемою, коли USB флеш-накопичувач працює на ПК, але не працює на Mac і навпаки, слід розуміти, що виною всьому — форматування накопичувача. У цій статті ми пояснюємо, як відформатувати накопичувач в ОС Windows і Mac OS 10 або новіших версіях.

Що таке форматування?

Форматування — це процес підготовки сховища даних (жорсткого диска, твердотільного накопичувача, флешнакопичувача тощо) до зберігання даних. У процесі форматування створюється файлова система, яка систематизує дані та дає змогу максимально збільшити дисковий простір для файлів. Зазвичай до форматування накопичувача вдаються, коли потрібно встановити нову операційну систему або забезпечити додатковий простір.

Існує два способи відформатувати USB-накопичувач:

  • Швидке форматування. Видаляє таблицю файлової системи і кореневу папку. Ця опція нерідко використовується для USB флеш-накопичувачів, щоб ефективно звільнити місце для перенесення або зберігання інших файлів. Це не найбезпечніший спосіб видалення файлів, оскільки дані досі можна відновити за допомогою відповідних інструментів.
  • Повне форматування. Виконує сканування на наявність збійних секторів і записує нулі в усі сектори, що призводить до остаточного видалення всіх даних. Ця дія може зайняти багато часу (залежно від ємності накопичувача).

Примітка. Раніше, починаючи з 2015 року, існувала спеціалізована утиліта Kingston Format Utility, призначена виключно для конкретної моделі накопичувача. Ця утиліта не потрібна для форматування будь-яких інших USB флеш-накопичувачів, SSD-накопичувачів або карт пам’яті Kingston. Сучасні операційні системи містять вбудовані інструменти для форматування. Однак для форматування SD та microSD карт пам’яті передбачений окремий інструмент.

Крім того, для безпечного стирання даних на SSD-накопичувачах можна скористатися програмою Kingston SSD Manager. Використовуйте службу керування дисками Windows, щоб відформатувати SSD-накопичувач після безпечного стирання даних на ньому.

Не завантажуйте утиліту Kingston Format Utility зі сторонніх вебсайтів.

Варіанти файлової системи

Під час форматування накопичувача важливо визначитися з варіантом файлової системи, який ідеально підходить для вашого сценарію використання. В USB флеш-накопичувачах найчастіше використовуються такі файлові системи:

  • FAT32 — найпоширеніша файлова система, яка розпізнається операційними системами Mac і Windows. Проте вона не гарантує належний рівень безпеки та має обмеження на розмір файлу в 4 ГБ. Більшість USB флеш-накопичувачів постачаються з файловою системою FAT32. Ця файлова система є сумісною практично з будь-якими старими і сучасними комп’ютерами (ПК і Mac), а також ігровими консолями та іншими пристроями з портом USB
  • exFAT — оптимальна файлова система для USB флеш-накопичувачів. Вона не має обмежень на розмір файлу в 4 ГБ і сумісна з більшістю операційних систем Windows і Mac. Щоб правильно читати й записувати дані на USB-накопичувач з файловою системою exFAT, можливо, знадобиться оновити операційну систему.
  • NTFS — стандартна файлова система ОС Windows, яка за замовчуванням встановлюється на внутрішніх накопичувачах (системних або вторинних). Вона підтримує набагато більший розмір файлу, але в Mac OS X доступна лише для читання (якщо не встановити сторонню утиліту для читання/запису NTFS).
  • Mac OS Extended — стандартна файлова система для користувачів Mac, яка підтримує максимально можливий розмір файлу з усіх варіантів. Застосування цієї опції є виправданим, якщо накопичувач використовуватиметься лише в Mac OS. ОС Windows не зможе розпізнати цю файлову систему без сторонньої утиліти.
  • APFS — файлова система, розроблена компанією Apple для macOS, яка була представлена в macOS 10.13 у 2017 році. APFS містить такі функції, як клонування та шифрування на рівні файлів. APFS не може бути зчитана або записана на комп’ютері з ОС Windows без використання стороннього програмного забезпечення, тому якщо вам потрібна сумісність із різними ОС, використовуйте ExFAT або FAT32.

Доступні різні інструменти для використання NTFS на Mac (Fuse), HFS на ПК (HFSExplorer) або APFS на ПК (APFS для Windows від Paragon Software). Існує ще один варіант для тих, хто регулярно використовує як Windows, так і macOS. Для цього потрібно розбити диск на розділи та відформатувати їх під кожну ОС. Але такий спосіб не дає змогу обмінюватися файлами між кількома операційними системами, тому краще використовувати файлові системи ExFAT або FAT32.

Докладніше про файлові системи

Форматування накопичувачів в ОС Windows

Екран форматування USB-накопичувача в ОС Windows 10
  1. Вставте USB-накопичувач у порт USB.
  2. Відкрийте «Провідник».
  3. У лівій панелі виберіть «Цей ПК».
  4. У розділі «Пристрої та носії» клацніть правою кнопкою миші флешнакопичувач і виберіть опцію «Форматувати».
  5. У меню «Файлова система» виберіть потрібну опцію.
  6. У меню «Розмір блока виділеної пам’яті» залиште варіант, який відображається за замовчуванням.
  7. У полі «Позначка тому» підтвердьте ім’я накопичувача, що відображатиметься у «Провіднику». Наприклад, KingstonUSB.
  8. У розділі «Способи форматування» виберіть параметр «Швидке форматування» або скасуйте вибір цього параметра (залежно від сценарію використання).
  9. Натисніть кнопку «Почати».
  10. Натисніть кнопку «Так».
  11. Після завершення форматування USB флеш-накопичувач можна використовувати для зберігання документів, зображень, відео та інших файлів.

Форматування накопичувачів у Mac OS 10.x, 11.x

  1. Вставте USB-накопичувач у порт USB.
  2. Запустіть програму «Дискова утиліта» («Програми» > «Утиліти» > «Дискова утиліта»).
  3. Виберіть USB-накопичувач зі списку ліворуч.
  4. Натисніть «Стерти» вгорі.
  5. Виберіть файлову систему, яку ви хочете використовувати (тут відображається як «Формат»). Ви матиме можливість вибрати файлові системи MS-DOS (FAT), ExFAT або кілька варіантів Mac OS Extended. Якщо ви хочете використовувати одну з них, перейдіть до кроку 6. Якщо ви використовуєте операційну систему macOS 10.13 або новішої версії та хочете вибрати файлову систему APFS, але не бачите її у списку, натисніть кнопку «Скасувати». Перейдіть у меню «Перегляд» і виберіть пункт «Показати всі пристрої». Виберіть новий пристрій, який тепер розташовуватиметься вище в дереві логічних пристроїв і, ймовірно, називатиметься «Kingston DataTraveler Media» зі змішаним регістром букв, на відміну від того, що знаходиться нижче та може називатися «KINGSTON». Знову натисніть кнопку «Стерти». Потім у меню «Схема» виберіть «Карта розділів GUID». Далі натисніть список «Формат», і ви побачите, що варіант «APFS» став нарешті доступним для вибору.
  6. Введіть ім’я накопичувача.
  7. Виберіть «Стерти».
  8. Після завершення натисніть «Готово».
  9. Після завершення форматування USB флеш-накопичувач можна використовувати для зберігання документів, зображень, відео та інших файлів.

Висновок

Форматування USB флеш-накопичувача — це найкращий варіант, якщо ви хочете швидко та ефективно стерти всі дані або плануєте використовувати накопичувач в іншій операційній системі. Витративши час на форматування USB-накопичувача, в кінцевому підсумку ви зможете оптимізувати його продуктивність.

Пов’язані відео

Пов’язані публікації