Zauważyliśmy, że obecnie odwiedzasz witrynę w Wielkiej Brytanii. Czy zamiast tego chcesz odwiedzić naszą główną stronę?

Procesor komputera na płycie głównej przegrzewa się, dymi i żarzy na żółto.

Jak sobie poradzić z przegrzewającym się komputerem

Przegrzewanie się komputerów, szczególnie w cieplejszych miesiącach, może być prawdziwym problemem. Skrajne przegrzanie może spowodować zawieszenie się komputera, ale nawet gdy jest niewielkie, może wpływać na żywotność pamięci masowej i procesora. Dlatego komputery są standardowo wyposażone w systemy chłodzenia.

Wykorzystują one wentylatory konwekcyjne lub chłodzące, a czasem, w przypadku urządzeń o wyższej wydajności, układy chłodzenia wodą. Większe i pełniące ważniejsze funkcje urządzenia, takie jak serwery, przechowuje się w klimatyzowanych pomieszczeniach z dodatkowymi wentylatorami na wypadek awarii któregoś z nich. Jednak jest to niepraktyczne i raczej niepotrzebne rozwiązanie w przypadku komputerów domowych.

Rozpoznanie problemu przegrzewania się komputera

Pracownik korzystający z laptopa na biurku. Na ekranie symbol ostrzegawczy w postaci termometru, który wskazuje na problem przegrzewania.

Jak stwierdzić, że komputer się przegrzewa? Świadczy o tym kilka czytelnych wskazówek.

  • Komputer jest gorący w dotyku: komputery zwykle nagrzewają się podczas pracy, jednak po przekroczeniu pewnego progu staje się to szkodliwe dla urządzenia. Temperaturę komputera można monitorować za pomocą aplikacji. Choć procesory różnią się od siebie, temperatura powyżej 90°C zwykle jest nieprawidłowa i oznacza konieczność zastosowania środków zaradczych.
  • Głośna praca wentylatorów: oczywiście gdy komputer działa pod dużym obciążeniem, wentylatory pracują z większą intensywnością. Jeśli jednak są na tyle głośne, że ich hałas jest uciążliwy, oznacza to, że albo muszą się natrudzić, aby poradzić sobie z nietypowo wysoką temperaturą, albo działają nieprawidłowo (co prawdopodobnie będzie skutkować nietypowo wysoką temperaturą).
  • Występują nagłe wyłączenia, zawieszenia ekranu lub wyświetla się niebieski ekran błędu: większość komputerów ma wbudowane zabezpieczenia, które zapobiegają ich uszkodzeniu w razie przegrzania. Choć mogą one zadziałać nagle i bez uprzedniego ostrzeżenia, są niezbędne dla zachowania integralności komponentów systemu.

Co powoduje przegrzewanie się komputerów?

Otwarta obudowa komputera na stole roboczym pokryta grubą warstwą brudu i kurzu.

Może mieć ono różne przyczyny, a wiele z nich jest ze sobą powiązanych.

  • Jednoczesne uruchomienie zbyt wielu aplikacji lub procesów: im ciężej pracuje procesor, tym więcej wytwarza ciepła. W skrajnych sytuacjach, np. podczas jednoczesnego grania i streamingu na żywo, może to łatwo doprowadzić do przegrzania komputera.
  • Zbyt wiele otwartych kart: podobnie jak w powyższym przykładzie zbyt intensywne korzystanie z przeglądarki internetowej może przeciążyć procesor i spowodować jego przegrzanie. Karty, które są nieaktywne przez dłuższy czas, zwykle nie stanowią problemu, ale otwarcie kilkudziesięciu z nich na raz może nadmiernie obciążyć komputer.
  • Nieodpowiadające aplikacje: jeśli aplikacja nie odpowiada, system operacyjny prawdopodobnie wykorzysta znaczne zasoby w celu rozwiązania problemu. Niestety, gdy nie da się łatwo naprawić błędów aplikacji, może to skutkować ciągłym, intensywnym wykorzystaniem procesora i potencjalnym przegrzaniem.
  • Wadliwe wentylatory: wentylatory odgrywają ważną rolę w kontrolowaniu temperatury wewnętrznych komponentów komputera. Choć niektóre komputery są wyposażone w dodatkowe wentylatory, które mają utrzymać właściwą temperaturę w przypadku awarii mechanicznej, nie wszyscy producenci decydują się na takie rozwiązanie. Usterka lub nieprawidłowe działanie wentylatora może być bardzo niebezpieczne dla podzespołów wymagających stałej kontroli temperatury.
  • Przestarzałe oprogramowanie: programy, które nie są aktualizowane pod kątem najnowszych poprawek zabezpieczeń, aktualizacji systemu operacyjnego i innych zmian oprogramowania, mogą w różny sposób obciążać podzespoły komputera.
  • Nagromadzenie kurzu na wentylatorach i w otworach wentylacyjnych: zarówno wentylatory, jak i otwory wentylacyjne są niezwykle ważne dla utrzymania właściwej temperatury komputera. Niestety z czasem pokrywają się one kurzem, co zmniejsza efektywność ich działania i może doprowadzić do awarii mechanicznej.
  • Zablokowane otwory wentylacyjne: otwory wentylacyjne są narażone nie tylko na osadzanie się kurzu. Jeśli zasłaniają je jakieś przedmioty, np. inne urządzenia (monitory, drukarki, dyski zewnętrzne itp.), mogą nie spełniać swojego zadania, przez co ciepło nie jest odprowadzane z wnętrza komputera.
  • Wirusy lub inne złośliwe oprogramowanie: choć rzadko celem wirusów i złośliwego oprogramowania jest spowodowanie awarii mechanicznej w wyniku przegrzania, może być ono skutkiem dodatkowego obciążenia, na jakie narażają system.

Rozwiązywanie problemów związanych z przegrzewaniem się komputera

Specjalista serwisowy w rękawiczkach czyści szczotką wnętrze obudowy komputera na stole warsztatowym.

Po zidentyfikowaniu przyczyny przegrzewania się komputera można podjąć działania w celu jej usunięcia. Oto kilka powszechnie stosowanych metod.

  • Oczyszczenie komputera: usunięcie kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń z wnętrza komputera może poprawić przepływ powietrza i wydajność komputera. Należy to robić co najmniej dwa razy do roku. W miejscach, w których występuje dużo cząstek stałych, np. w obiektach przemysłowych, czyszczenie komputera powinno odbywać się częściej.
  • Poprawa przepływu powietrza: komputer powinien być umieszczony na twardej powierzchni, tak aby otwory wentylacyjne nie były zasłonięte, a wokół było wystarczająco dużo wolnego miejsca. Często otwory wentylacyjne są zasłonięte przez drukarki i inne urządzenia peryferyjne.
  • Sprawdzenie wentylatorów: jeśli wentylatory komputera działają zbyt głośno lub źle, może to oznaczać, że są zablokowane lub nie pracują prawidłowo. Oczyszczenie komputera pozwoli poprawić przepływ powietrza. W ostateczności należy rozważyć wymianę wentylatorów.
  • Ponowne nałożenie pasty termoprzewodzącej: ta przewodząca ciepło masa łączy procesor lub procesor graficzny z metalowymi radiatorami, które odprowadzają ciepło. Jednak z czasem może ona wyschnąć, zwłaszcza w przypadku komputerów często pracujących pod maksymalnym obciążeniem. Ponowne nałożenie pasty termoprzewodzącej wymaga odpowiednich umiejętności, dlatego w razie potrzeby należy zlecić tę czynność doświadczonemu specjaliście.
  • Zastosowanie zewnętrznego układu chłodzenia: w celu poprawy wentylacji laptopa można zastosować podkładkę chłodzącą, która będzie wydmuchiwać chłodne powietrze.
  • Zamknięcie zbędnych programów: oczywistym sposobem na obniżenie temperatury komputera jest zmniejszenie jego obciążenia. Warto sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej zasobów. Można w tym celu uruchomić Menedżera zadań systemu Windows (korzystając z menu Start lub skrótu Ctrl + Shift + Esc). Na karcie Procesy wyświetlane są informacje o wszystkich procesach na komputerze i ilości pamięci, jaką wykorzystują. Aplikacje wykorzystujące dużo mocy obliczeniowej procesora mogą powodować przegrzewanie się komputera. W razie potrzeby należy je zamknąć i uruchomić później, gdy urządzenie ostygnie i będzie uruchomionych mniej aplikacji. Zaleca się używanie w danej chwili tylko jednej aplikacji intensywnie wykorzystującej zasoby oraz ograniczenie liczby otwartych kart w przeglądarce – zwłaszcza podczas gry lub korzystania z innych „pamięciożernych” narzędzi.
  • Dostosowanie ustawień: w celu poprawy wydajności, zależnie od rodzaju posiadanego komputera, można potencjalnie zmienić jego ustawienia. Należy w tym celu określić model urządzenia i ustalić, które ustawienia najlepiej sprawdzą się pod kątem lepszej wydajności. Dostosowanie ustawień może pomóc ograniczyć przegrzewanie się komputera dzięki zmniejszeniu obciążenia jego wewnętrznych komponentów.
  • Wyłączenie: oczywiście najskuteczniejszym sposobem na schłodzenie komputera jest wyłączenie go na pewien czas. Komputery, podobnie jak ludzie, mogą skorzystać z okresu bezczynności, aby powrócić do równowagi.

Jeśli komputer przegrzewa się z powodu przeciążenia pamięci i ograniczonych możliwości przetwarzania, pomocna może okazać się modernizacja pamięci. Szybka pamięć, taka jak Kingston’s FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM, może zapewnić znaczącą poprawę wydajności.

Powiązane artykuły