Ми помітили, що ви зараз відвідуєте сайт у Великій Британії. Бажаєте відвідати наш основний сайт?

Процесор на материнській платі, який розжарився до жовтогарячого свічення та диму.

How to Handle an Overheating Computer

Перегрів комп’ютера може стати дуже серйозною проблемою, особливо в теплу пору року. Навіть незначний перегрів може вплинути на строк служби вашого накопичувача та процесора. Тому комп’ютери зазвичай постачаються з системами охолодження.

в яких використовуються конвекція або охолоджувальні вентилятори. Також існують системи з водяним охолодженням, розраховані на справжніх поціновувачів продуктивності. Більш масштабні системи, такі, як сервери, розміщаються в приміщеннях із кондиціонером і резервними вентиляторами на випадок відмови основного вентилятора. Проте для домашніх комп’ютерів таке рішення є непрактичним і здебільшого непотрібним.

Виявлення проблеми перегріву комп’ютера

Фахівець працює з ноутбуком на робочому столі. На ноутбуку відображається попереджувальний знак із термометром, що вказує на перегрів.

Як визначити, що ваш комп’ютер перегрівається? Є кілька простих ознак.

  • Ваш комп’ютер стає гарячим на дотик: Комп’ютери переважно нагріваються під час використання, але є певна температурна межа, перевищення якої призводить до несправності системи. Відстежувати температуру комп’ютера можна за допомогою спеціальних програм. Незважаючи на відмінності між моделями процесорів, температура 90 ˚С або вище зазвичай свідчить про ненормальний стан, що потребує застосування відповідних запобіжних заходів.
  • Вентилятори шумлять незвично більше: Очевидно, що вентилятори починають працювати гучніше в разі збільшення навантаження на комп’ютерну систему. Але, якщо шум стає вкрай нав’язливим, це означає, що вентилятори або намагаються впоратися з екстремально високими температурами, або вони несправні (що, ймовірно, призведе до суттєвого підвищення температури).
  • Спостерігаються такі ситуації, як раптове вимкнення комп’ютера, зависання або поява «синього екрана смерті»: Більшість комп’ютерів мають вбудовані захисні функції для запобігання пошкодженню в разі перегріву. Вони рідко супроводжуються попередженням користувачів, але вкрай необхідні для збереження цілісності компонентів вашої системи.

Чому комп’ютери перегріваються?

Відкритий корпус комп’ютера, вкритий товстим шаром бруду та пилу, лежить на ремонтному столі.

Перегрів комп’ютера може бути спричинений низкою факторів, багато з яких пов’язані між собою.

  • Одночасний запуск великої кількості програм або процесів: Чим інтенсивніше працює ваш процесор, тим більше тепла він виділяє. Така ситуація може легко призвести до перегріву в екстремальних умовах, наприклад під час стримінгу гри.
  • Занадто багато відкритих вкладок: Як і в наведеному вище прикладі, надмірне використання браузерів на вашому комп’ютері може призвести до перегріву процесора. Вкладки, які були неактивні протягом тривалого періоду часу, зазвичай не несуть ніякої загрози, але одночасне відкриття декількох десятків вкладок може створити проблему.
  • Програми, які не реагують на запити: Якщо програма не реагує на запити, ваша операційна система, ймовірно, спробує виділити значні ресурси, щоб усунути цю проблему. На жаль, якщо помилки програми не вдасться швидко виправити, це може призвести до тривалого інтенсивного використання процесора та ризику перегріву.
  • Несправні вентилятори: Вентилятори є важливим елементом системи підтримання температури внутрішніх компонентів комп’ютера. Хоча деякі системи оснащені резервними вентиляторами для підтримки внутрішньої температури на випадок механічної відмови, не всі виробники вдаються до цього. Несправний або непрацюючий вентилятор може створити серйозну загрозу для компонентів, які залежать від постійного підтримання температури.
  • Застаріле програмне забезпечення: програми, які працюють за відсутності найостанніших патчів безпеки, оновлень операційної системи або інших програмних середовищ, можуть створювати додаткове навантаження на ресурси системи.
  • Накопичення пилу на вентиляторах і вентиляційних отворах: Вентилятори та вентиляційні отвори відіграють важливу роль у підтримці оптимальної робочої температури комп’ютера. На жаль, із часом вони покриваються пилом, що знижує їх ефективність і навіть може призвести до механічних пошкоджень.
  • Заблоковані вентиляційні отвори: Вентиляційні отвори вразливі не лише до накопичення пилу. Якщо доступ до них заблокований іншими пристроями (наприклад, моніторами, принтерами або зовнішніми накопичувачами), вони можуть не впоратися з поставленим перед ними завданням, і тепло залишатиметься в системі.
  • Віруси або інші зловмисні програми: Хоча віруси та зловмисні програми нечасто призводять до механічних пошкоджень, пов’язаних із перегрівом, додаткове навантаження на ресурси системи може сприяти цьому.

Усунення проблеми перегріву комп’ютера

Фахівець у рукавичках використовує щітку для очищення внутрішніх компонентів комп’ютера на ремонтному столі.

Визначивши причину перегріву комп’ютера, ви можете вжити відповідних заходів для її пом’якшення. Ось кілька найпоширеніших методів усунення проблеми перегріву.

  • Очистіть ваш ПК: Видалення пилу, бруду та іншого сміття всередині та ззовні комп’ютера може покращити повітряний потік і продуктивність вашого комп’ютера. Очищення системи слід виконувати принаймні двічі на рік. Якщо ви працюєте в місцях з високою концентрацією твердих частинок у повітрі, наприклад на промисловому підприємстві, розгляньте можливість частішого очищення комп’ютера.
  • Покращте потік повітря: Переконайтеся, що ваш комп’ютер встановлений на твердій поверхні, його вентиляційні отвори не заблоковані іншими пристроями й навколо нього є вдосталь вільного простору. Принтери та інші периферійні пристрої часто призводять до блокування вентиляційних отворів.
  • Перевірте вентилятори: Якщо вентилятори системи працюють занадто гучно або неналежним чином, це може свідчити про їх блокування або несправність. Очищення комп’ютера покращить потік повітря. Як останній засіб, розгляньте можливість заміни вентиляторів комп’ютера.
  • Замініть термопасту: Ця теплопровідна речовина з’єднує центральний та графічний процесори із металевими радіаторами для ефективного розсіювання тепла, але з часом вона може втратити свої властивості та висохнути, особливо якщо комп’ютер постійно працює на максимумі своїх можливостей. Якщо ви не маєте відповідного досвіду, попросіть кваліфікованого спеціаліста розібрати вашу систему та замінити термопасту.
  • Використовуйте зовнішню систему охолодження: Ви можете доповнити систему охолодження ноутбука охолоджувальною підставкою, яка створює додатковий потік повітря.
  • Закрийте програми: Очевидно, що найпростіший спосіб поліпшити охолодження комп’ютера — це зменшити навантаження на нього. З’ясуйте, які програми є найбільш ресурсоємними. Ви можете скористатися диспетчером завдань Windows (запускається через меню «Пуск» або за допомогою комбінації клавіш Ctrl + Shift + Esc). На вкладці «Процеси» можна побачити всі процеси, що виконуються на вашому ПК, а також обсяг пам’яті, який вони використовують. Програма, яка споживає забагато ресурсів процесора, може сприяти його перегріву, але ви можете закрити її та запустити пізніше, коли ваш комп’ютер охолоне й на ньому буде запущено менше програм. Постарайтеся не запускати більше однієї ресурсоємної програми за один раз і зведіть використання вкладок у браузері до мінімуму, особливо коли ви граєте в ігри або використовуєте інші інструменти, які споживають пам’ять.
  • Змініть налаштування: Ви можете змінити налаштування комп’ютера, щоб підвищити його продуктивність. Докладно вивчіть модель вашого комп’ютера та визначте, які налаштування найкраще підходять для підвищення його продуктивності. Відкориговані налаштування можуть знизити ризик перегріву, зменшивши навантаження на внутрішні компоненти комп’ютера.
  • Вимкніть комп’ютер: Звісно, найпростіший і найнадійніший спосіб охолодити комп’ютер — це вимкнути його та дати йому відпочити, поки він повністю не охолоне. Комп’ютери, як і люди, потребують певного періоду бездіяльності, щоб повернутися до свого початкового стану.

Якщо ваш комп’ютер перегрівається через надмірне навантаження на пам’ять, вам може допомогти апгрейд пам’яті. Додавши модуль пам’яті, наприклад FURY Renegade Pro DDR5 RDIMM від Kingston, ви можете докорінно змінити ситуацію.

Пов’язані публікації